













Opis:
Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Osiedlu Forendówki. Możemy dojechać samochodem do końca drogi asfaltowej i zaparkować na poboczu. Żeby dojść do Kurnytowej Koliby należy przy drewnianej rzeźbie „górala” (nowość na trasie) skręcić w prawo, we wspinającą się pod górę wąską ścieżkę.
Spokojnym spacerkiem dochodzimy w kilkanaście minut na miejsce. Kurnytowa Koliba jest najstarszym zachowanym, niesakralnym zabytkiem w Gorcach. Na drzwiach znajduje się wyryta data 1839 r. Jest to dawny „letni” budynek mieszkalny rodziny Kurnytów i Czepieli. Zarówno Koliba, jak i cała Kurnytowa Polana to miejsce bardzo związane z historią II wojny światowej. W nieistniejących już dzisiaj budynkach stacjonowali partyzanci, m.in. legendarny Józef Kuraś ps. „Ogień”. Tutaj też ukrywano ocalałych z katastrofy Liberatora, 9 członków załogi.
Kurnytowa Koliba znajduje się na terenie prywatnym, budynek jest aktualnie w trakcie generalnego remontu.
Wzdłuż biegnącej poniżej drogi ustawione są nowe drewniane słupki oraz nieuzupełnione jeszcze tablice informacyjne, jak doczytaliśmy na stronie gminy Ochotnica Dolna jest to planowany pilotażowy „Szlak kultury wołoskiej”.
Podążając w górę ich śladem zauważamy wkrótce górującą nad lasem wieżę widokową. Projekt budowli nawiązuje do stylistyki drewnianych kościołów gotyckich tego regionu. Wieża jest odeskowana, co doskonale chroni od wiatru, stopnie są pełne, zamknięte, z pewnością jest bezpieczna nawet dla małych dzieci. Na najwyższym poziomie zamontowano 4 tablice z opisanymi panoramami oraz kamerkę internetową, z której obraz możemy podglądnąć na stronach gminy.
Ze szczytu rozciągają się nieprawdopodobne panoramy. Przy dobrej pogodzie widoczne są nie tylko gorczańskie szczyty, ale też Beskid Sądecki i Wyspowy oraz całe Tatry i nawet Wielka Fatra.