Gorczańskie gorsety wyhaftowane

Dodano 28 stycznia 2021 | Wersja PDF |

Z końcem 2020 r. zakończyły się warsztaty z wyszywania i haftowania ochotnickich gorsetów realizowane w ramach zadania „Gorczańskie kwiaty igłą malowane” z programu „Kultura ludowa i tradycja 2020”. Odbywały się one w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej od kwietnia do grudnia. Szkolenie prowadziła Joanna Dłubacz, lokalna artystka ludowa, która od kilku lat zajmuje się wyszywaniem gorsetów regionalnych według tradycyjnego wzoru. Wyszywa koralikami oraz nićmi.

Głównym motywem zdobniczym ochotnickich gorsetów są bukiety z kwiatów, a podstawę stanowią róże.

W ramach warsztatów, Mistrz przekazał swój fach i swoją wiedzę w zakresie wyszywania i haftowania gorsetów, swoim uczniom, którzy z pewnością będą kontynuować tę tradycję.
Dwa gorsety ochotnickie, które powstały podczas zadania, można oglądać w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej.
Zapraszamy także do obejrzenia materiału filmowego, który prezentuje etapy powstawania gorsetu oraz postępy prac uczniów.
Działania realizowane w ramach projektu ukierunkowane były na pielęgnowanie tradycji ludowej i dziedzictwa kulturowego. Celem projektu było zapewnienie ciągłości tradycji i przekazanie wiedzy kolejnym osobom, aby mogły kontynuować pozostawione przez przodków dziedzictwo. Uczniowie nabyli wiedzę oraz praktyczne umiejętności z wyszywania i haftowania gorsetów góralskich. To przyczyni się do ocalenia ginącego zawodu, a także do kultywowania i promowania lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz kształtowania poczucia przynależności do regionu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.